PAX: Vaporizace není pouze o konopí

Konopí je pouze jednou z mnoha bylin, které mohou být vaporizovány. Věděli jste, že vaporizéry lze použít také pro aromaterapii? Existují i další vhodné bylinky, které mohou být vaporizovány. Některé z nich můžete dokonce najít ve svých domácích dózách na bylinky. Máme pro vás pár tipů, které se mohou hodit. Je rozumnější vapovat než kouřit! Má to mnoho výhod.

Aromaterapie je využití esenciálních olejů pro terapeutické účely. Vaporizéry mohou být využity k extrakci a inhalaci silic z různých rostlin a bylin. I když jsou někteří lidé přesvědčeni, že toho lze využít k léčbě různých potíží nebo nemocí, důrazně doporučujeme před vlastním léčením s těmito bylinami konzultaci s lékařem.

  

Seznam bylin vhodných k vaporizování
 1. Bazalka: Běžně používaná bylina pro ochucení jídla je také používána lidmi k léčbě nachlazení, zažívacích potíží a ke zlepšení nálady. Vaporizování bazalky je ideální dopoledne i odpoledne. Obsahuje linalool, což je terpen, který se také vyskytuje v různých odrůdách konopí. Odpařuje se nejlépe při 130 °C.
 2. Leknín hvězdovitý modrý: Také známý jako modrý lotos nebo leknín posvátný, tato bylina obsahuje alkaloid apomorfin, který je považován za psychoaktivní. Vaporizování modrého lotosu produkuje mírně sedativní účinek. Mějte na paměti, že vlastnit jej je v některých zemích, jako je Polsko, Rusko a Lotyšsko, nezákonné. Modrý lotos se nejlépe vaporizuje při 125 °C.
 3. Šanta kočičí: Věřte tomu nebo ne, šanta kočičí byla historicky používána (lidmi) v Číně a Evropě při různých zdravotních onemocněních. Říká se, že šanta vyvolává při vaporizování uvolňující a mírně euforické účinky. Také se věří, že přispívá ke zlepšení nálady a v extrémních případech může vyvolat chichotání jako konopí. Doporučená teplota pro vaporizování je 150 °C.
 4. Heřmánek: Jednou z populárních bylin používaných pro aromaterapii byl vždy heřmánek, a to pro své relaxační vlastnosti. Někteří lidé ji používají, aby jim pomohli uklidnit se a usnout. Měl by být vaporizován při teplotě 125 °C.
 5. Káva: Přesně tak, i kávová zrna mohou být vaporizována. Obsahují kofein, který je známým stimulantem, a jsou proslulá svou silnou vůní. Káva se vaporizuje jako povzbuzovač, nebo jako alternativa k pití. Doporučená teplota vaporizování je pro kávu 200 °C.
 6. Blahovičník (Eukalyptus): Tato bylina pochází z Austrálie a říká se, že pomáhá při stresu a má antibakteriální vlastnosti. Eukalyptus se také používá k léčbě nachlazení, plic a plicní infekce. Kromě svých údajných výhod také vydává příjemnou vůni. Eukalyptus se nejlépe vaporizuje při 130 °C.
 7. Zelený čaj: I tato tradiční bylina s kořeny v čínské kultuře může být vaporizována. Zelený čaj, stejně jako káva, obsahuje kofein, o kterém se říká, že pomáhá s menšími bolestmi a depresemi. Při vaporizování zelený čaj uvolní více kofeinu než jeho pití, které údajně poskytuje výbuch energie. Vaporizace je nelepší při 185 °C.
 8. Ibišek: Ibišek je známý svou komplexní vůní a chutí a nejčastěji se používá pro přípravu čaje. Obsahuje flavonoidy, které pravděpodobně zlepšují metabolismus a pomáhají při boji s úzkostí.
 9. Chmel: Nejznámější na něm je, že je hlavní složkou piva. Při vaporizování může vyvolat mírný euforický účinek. Existuje mnoho různých druhů chmele, z nichž každý má svůj vlastní chuťový profil, nejlépe se odpařuje při teplotě 200 °C.
 10. Levandule: Tato bylina má sladkou a květinovou vůni, která je oblíbená pro uklidňující účinek. Levandule se vaporizuje pro úlevu od bolesti a pomoc s nespavostí. Také se říká, že má antibakteriální vlastnosti. Levandule se dobře odpařuje při 125 °C.
 11. Meduňka lékařská: Pro svou léčbu ji využívali lidé se střevními problémy a vnitřními poraněními. Také uvolňuje svaly, zlepšuje náladu a průběh spánku. Meduňka má být valorizována při 142 °C.
 12. Mučenka: Další bylina používaná pro její uklidňující vlastnosti. Mučenka poskytuje při valorizování sedativní účinek. Byla používána pro léčbu bolesti a léčbu závislosti. Mučenka se vaporizuje nejlépe při 150 °C.
 13. Máta peprná: Máta, která je známá svou čerstvou vůní a chladivou chutí, nabízí úlevu lidem trpícím nachlazením a bolestmi. Říká se, že dodá energetickou podporu podobnou kofeinu a vaporizuje se při 170 °F.
 14. Tymián: Tato bylina se obvykle používá při vaření, ale lidé ji také využívali k léčbě nachlazení. Také se uvádí, že má antibakteriální účinky. Tymián by neměl být vaporizován při teplotách vyšších než 150 °C.
 15. Šalvěj: Různé kultury se domnívají, že mudrci má schopnost očistit ducha. Při vaporizováhí může pravděpodobně zlepšit funkce mozku a trávení. Šalvěj je vhodné odpařovat při 190 °C.
 16. Třezalka tečkovaná: Tato bylina byla používána jako homeopatický lék na depresi. Třezalka je obvykle užívána ve formě tobolek, ale může být také vaporizována při 150 °C.
 17. Tabák: Vaporizování je dalším způsobem, jak konzumovat tabák a vyhnout se nebezpečí spojeným se spalováním. Vapování e-liquidu je populárnější přístup, ale tabák je navíc možné vaporizovat při teplotě 150 °C.
 18. Kozlík lékařský: Jeho kořen byl využíván jako pomůcka při poruchách spánku, ke zmírnění bolesti a ke snížení stresu. Při vaporizování vzniká podobný účinek jako u levandule. Nejlépe se odpařuje při 150 °C.
 19. Yerba mate: Nejoblíbenější při přípravě čajů a nápojů. Využívá se také při vaporizování a říká se, že zvyšuje hladinu energie a zlepšuje celkovou náladu. Yerba mate je ideální vaporizovat při 150 °C.

    

   Užívejte si bylinek, jsou tady s námi, aby nám pomáhali. A pamatujte, že prevence je skvělý návod na to, abyste se nemuseli v budoucnu léčit. Léčba někdy zabere moc času. Neztrácejte čas, bylinky umí kouzla. Napište nám, co jste vapovali a pomáhejte rozšiřovat fytoinhalační zkušenosti: ordinace@stabla.cz

   Hledáte vhodný vaporizér? 

   www.stabla.cz/vaporizer-pax-3

   Foto: pax