Konopná mast, která obsahuje celé spektrum kanabinoidů a terpenů

Masti z konopí nejsou žádnou novinkou, vždyť už naši dávní předkové znali výhody konopného extraktu aplikovaného na kůži. Objevy posledních desetiletí však poodhalily, co se skrývá za jeho mimořádnou účinností, zejména potom za předpokladu, že obsahuje všechny přirozené látky. Kromě kanabinoidů totiž konopí disponuje širokým spektrem dalších látek, jako jsou například terpeny, jejichž efektivita bývá často neprávem podceňována. Proč odborníci doporučují právě konopnou mast s plným spektrem látek? Jaké výhody nabízí?

Plné spektrum kanabinoidů neboli „full spectrum“

Konopí je bezesporu významnou rostlinou, o čemž svědčí fakt, že k dnešnímu dni bylo objeveno okolo 1 000 látek, které může nabídnout. Vedle dobře známých kanabinoidů – CBD, THC, CBG atd. – jsou zde přítomné také flavonoidy či terpeny. Moderní vědci pomohli široké veřejnosti pochopit mechanismy odehrávající se v těle uživatelů konopí, což způsobilo nebývalý zájem o tuto rostlinu. Největší popularity se dostalo především produktům s plným spektrem kanabinoidů a dalších přírodních látek, pro které se vžilo označení „full spectrum“. Důvod je docela prostý – obsahují totiž všechny původní sloučeniny, díky čemuž nabízejí maximální účinek. Nejenže má každá z nich své specifické účinky, ale nadto spolupracují mezi sebou navzájem. Výsledkem je zmiňovaná vyšší účinnost, kterou známe jako tzv. doprovodný efekt. Již mnohokrát v minulosti jsme se mohli přesvědčit o tom, že kanabinoidy mají příznivý vliv na lidský organismus. Za všechny můžeme jmenovat účinky, jako jsou protizánětlivé, antioxidační, analgetické, antidepresivní, neuroprotektivní, anxiolytické a další.

Stabla-mast-barvaTerpeny – významné konopné látky

Nejenom kanabinoidy stojí za pozornost, jak ukazují četné studie v posledních letech. Rostliny konopí pomocí svých žláz vytvářejí látky známé jako terpeny, jejichž primární funkcí je ochrana před škůdci a plísněmi, ale také zvládnou přilákat opylovače. Někteří zástupci těchto látek mají dokonce podobnou účinnost jako kanabinoidy, protože se vážou na kanabinoidní receptory CB2, které se nacházejí především v kůži a imunitním systému. Pokud jste si zamilovali specifickou vůni konopí, můžete být vděční právě terpenům. Vzhledem k tomu, že existuje takové množství různých odrůd, také hladiny terpenů se u té které značně liší. Vědci potvrdili jejich interakci s kanabinoidy – zatímco některé mají schopnost zesilovat účinky, jiné je spíše potlačují. Za zmínku stojí fakt, že terpenů bývá často využíváno v aromaterapii. Mezi důležité zástupce patří: • Linalool – relaxační účinky jsou typické pro tento druh terpenu, jenž se nachází kromě konopí také v levanduli a jiných čarovně voňavých květinách. Nesmíme opomenout jeho protizánětlivé vlastnosti, avšak tady seznam výhod nekončí. Studie prokázaly jeho schopnost posilovat imunitní systém a kognitivní funkce.

 • Karyofylen – tento terpen je specifický svou vazbou na kanabinoidní receptory CB2, díky čemuž jednak potlačuje bolest, jednak má antioxidační a protizánětlivý účinek. Konopné rostliny s vysokými hladinami karyofylenu připomínají vůní borovici, pepř či koření. Přirozeně se tedy nachází také v černém pepři, skořici nebo hřebíčku.

 • Myrcén – zdaleka nejčastější terpen přítomný v konopí působí analgeticky (tlumí bolest), protizánětlivě a antibioticky. Navíc dokáže zvyšovat efektivitu kanabinoidů, proto je velmi žádoucí vyhledávat plné spektrum, ve kterém nechybí ani myrcén. V neposlední řadě bývá užíván při léčbě nespavosti.


 • Konopná mast s plným spektrem

  Ne náhodou patří konopná mast k nejoblíbenějším produktům na bázi této výjimečné rostliny. Pokud obsahuje plné spektrum kanabinoidů a dalších látek, účinnost je zaručena, protože zde dochází k vytouženému doprovodnému efektu. Na trhu se objevují také konopné masti, jejichž základem je CBD izolát, ovšem tento typ se nikdy nemůže svou účinností rovnat plnému spektru. Největší výhodou jsou tudíž všechny přirozené látky, které se vzájemně ovlivňují. Díky kanabinoidním receptorům v kůži navíc uživatel pomocí konopné masti cílí přímo na konkrétní postižené místo. Potřebné látky se tedy dostanou v nejkratším možném čase tam, kde jsou zapotřebí. A jaké jsou největší výhody plnospektrální masti z konopí? Jedná se především o následující:

   

 • tlumí bolest

 • pomáhá při léčbě kožních problémů

 • regeneruje svaly, šlachy a úpony

 • uvolňuje svalové napětí

 • podporuje hojení

 • potlačuje zánět
 •  

  Foto: Adobe Stock¨

  Autor článku: Tadeáš kouřil