Lékař vysvětluje, jak je to s léčivými účinky konopí

Žhavé téma konopí se v posledních několika měsících opět skloňuje napříč lidmi všeho věku. Konopí mělo své místo už v antice nebo starověké Číně, kde se využívalo k léčebným účelům i zkrášlovacím procesům. Po řadu let bylo konopí tabuizováno, naštěstí lidé zahodili své předsudky a léčebné konopí přestává být vnímáno jako droga. Pomáhá tak milionům pacientů po celém světě a není třeba se ho obávat. Jde o rostlinu s velkým množstvím blahodárných účinků.

Co jste možná nevěděli, je, že značnou roli v psychologickém a fyzickém účinku konopí na lidské tělo hraje endokanabinoidní systém, který má velký terapeutický potenciál.

Milionům pacientů na celém světě léčebné konopí pomáhá brzdit průběh chronických, degenerativních onemocnění či nežádoucí účinky chemoterapie, spastických stavů, na léčbu nereagujících epilepsií, tremorů či psychosomatických obtíží, se kterými si naše medicína neví rady,“ poukazuje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé. „Z toho plyne i velká podpora lékařské komunity ve světě, která při léčbě výše jmenovaných onemocnění a symptomů trpí frustrací a postrádá vhodné a bezpečné terapeutické možnosti léčby,“ dále dodává.

Co všechno ovlivňují?

Velkou roli účinku konopí na fyzické i psychické úrovni na lidské tělo hraje endokanabinoidní systém, skrze který reagují aktivní složky konopí, kanabinoidy.

Již víme, že endokanabinoidní systém slouží k regulaci celé řady funkcí v těle, včetně regulace hladiny hormonů, tělesné teploty, spánku, nálady a mnoha dalších,“ říká lékař a dodává: „Porozumět endokanabinoidnímu systému je zásadní podmínkou, chceme-li účinněji zvládat a léčit choroby, zvláště jsou-li chronické, psychosomatické etiologie či onemocnění vysilující na něž nemáme ortodoxní léčbu.“

Stav mysli a nemoci

Právě endokanabinoidní systém má velký terapeutický potenciál. Jeho význam pro neurogenezi, neuroplasticitu, učení a navození pocitu otevřenosti novým zkušenostem dokládá, že existuje spojení mezi stavem naší mysli a vývojem nemoci nebo upevněním zdraví a celkové pohody.

Například stav mysli, který často vede k pocitu viny nebo studu, stojí za konkrétními negativními změnami, které ovlivňují schopnost těla bránit se patogenům. Naopak mnoho pacientů užívajících konopí či tinktur z něj vyrobených registruje, že na zdraví mají pozitivní vliv otevřená mysl, tvořivost, humor, smích, pocit štěstí, přijetí, tolerance, vděk a odpuštění, a to navzdory léčebnému procesu, který často bývá nelehký,“ hovoří MUDr. Schwarz.

Buňky v hlavní roli

Endokanabinoidní systém je předmětem mnoha výzkumů.

Vědci z německého Institutu molekulární psychiatrie při Bonnské univerzitě přišli na konci roku 2012 s vysvětlením, podle kterého aktivace endokanabinoidního systému dokáže v mozku spustit jakousi antioxidační čistku, která nejen odstraňuje poškozené a nemocné buňky, ale je také zodpovědná za určitý stimul při produkci buněk nových,“ podotýká praktický lékař pro dospělé.

Bylo dokázané, že kanabinoidy pozitivně stimulují organely zvané mitochondrie, které vyrábí energii a jsou nezbytné pro fungování takřka všech tělesných buněk. Vyskytují se nejvíce v místech s velkým energetickým nárokem, a tedy i v mozku.

Proč je tak důležitý? 

Endokanabinoidy zajišťují celou řadu životně důležitých funkcí včetně pozitivního ovlivnění imunitního systému a regulují příjem potravy. „Napomáhají organismu vyrovnávat se s fyziologickým, biochemickým i psychickým stresem, kterému je člověk každodenně vystavován,“ míní lékař z Přílepské ordinace. „Mají pozitivní vliv na schopnost člověka učit se novým poznatkům a vyrovnávat se s nimi. Endokanabinoidy podobně jako imunitní systém chrání organismus proti útokům na bázi proteinů,“ dodává.

Endokanabinoidy mají ve srovnání s fytokanabinoidy, získanými z konopí, rozdílné chemické složení, ale působí podobně. „Proto je možné vyrovnávat nedostatek těchto látek vyráběných přirozenou cestou v našem těle dodáním kanabinoidů z konopí. To také zjednodušeným způsobem vysvětluje léčebné působení konopí na celou řadu nemocí,“ podotýká lékař.

Jak pomůže konopný olej

Zmíněné látky nás také chrání proti nadměrné protizánětlivé reakci organismu způsobené akumulací volných radikálů v průběhu života, což je příčinou vzniku mnohých civilizačních nemocí postihujících především stárnoucí populaci.

Hladinu endokanabinoidů v organismu můžeme stimulovat zvýšeným příjmem esenciálních mastných kyselin, omega 3 a 6, které najdeme v ideálním poměru pro lidský organismus např. v konopném oleji. Pokud je deficit již příliš velký, je možné pokusit se nahradit chybějící endokanabinoidy jejich přírodní obdobou z konopí,“ radí lékař Rodion Schwarz.

Synteticky vyráběné kanabinoidy se příliš neosvědčují, protože kanabinoidy na organismus působí v synergii (všechny společně) a pouze v rostlině je najdeme v přirozené kombinaci potřebné k tomu, aby se projevil jejich plný léčebný účinek.

Co je CBG

Kanabigerol (CBG) se v konopí vyskytuje v malém množství a díky tomu jde o poměrně vzácnou látku, i proto jí profesionálové ve svém oboru nazývají „konopné zlato“. Rostlina, která produkuje nejvíce CBG se jmenuje Santhica.

„Kanabinoidy mají protizánětlivé a vyživující účinky a celkově zklidňují a rozjasňují pleť. Kůže je vybavena vitálním endokanabinoidním systémem (ECS), který pomáhá koordinovat důležité, ozdravné procesy. CBG se na tyto receptory váže, a proto si získává velkou popularitu. Kanabinoidy z konopí, které přímo ovlivňují tento systém, se zároveň podílí na prevenci stárnutí, mají tedy anti-age účinky. Kůže má chuť pracovat, stejně jako kanabinoidy a pokud správně zvolíte tradiční, ověřené bylinky a v nenásilné formě do nich zapracujete synergii dalších látek a olejů, vznikne vám produkt, který bude mít sílu.  Stále vznikají nové studie, které jasně hovoří o přínosu kanabinoidů pro problematickou pleť. CBG se může také podílet na tvorbě a regeneraci kožních buněk, proto slouží jako prevence kožních onemocnění,“ vysvětluje odborník na konopí Jiří Stabla, zakladatel značky konopné kosmetiky.

MUDr. Rodion Schwarz je praktický lékař pro dospělé z Schwarz Clinic, Jiří Stabla je odborník na konopí a zakladatel značky Hempin, Konopná lékárna

Zdroj: www.fitsrozumem.cz

Foto: Schwarz Clinic